Ako sledovať a udržovať virtuálne prostredie

Keďže každé prostredie je dynamické a časom sa mení, je vhodné ho sledovať a upravovať tak, aby fungovalo správne. To platí aj o virtuálnom prostredí a dnes napíšem niečo o produkte Veeam ONE, ktorý toto umožňuje.

Veeam ONE ja produkt určený na monitoring virtuálneho prostredia. V aktuálnej verzii 6.0 vie monitorovať prostredie VMware aj Hyper-V. Inštaluje sa na Windows operačný systém a k svojmu behu potrebuje aj databázu – v inštalácii je možné využiť automatickú inštaláciu SQL Express.
Veeam ONE sa dá používať aj bezplatne s určitými obmedzeniami alebo sa dá zakúpiť, licencuje sa podľa fyzických procesorov prostredia, ktoré monitoruje. Obsahuje 3 hlavné časti ktoré navzájom spolupracujú – Monitor, Reporter a Business View.

Veeam ONE Monitor – slúži na sledovanie záťaže virtuálneho prostredia. Keďže má vlastnú databázu, vie si pozrieť dáta aj do histórie. Používa vlastného klienta, ktorý má na ľavej strane prehľadnú stromovú štruktúru. Dajú sa nadefinovať rôzne pohľady, parametre a časové rozsahy dát, ktoré chceme sledovať. Takisto ukazuje udalosti a problémy prostredia, ktoré sa udiali. Zaujímavé je, že ku každému alarmu je aj podrobný popis a návrh možného riešenia.

Veeam ONE Monitor Veeam ONE Monitor Veeam ONE Monitor Veeam ONE Monitor Veeam ONE Monitor Veeam ONE Monitor

Veeam ONE Reporter – slúži na tvorbu a sledovanie reportov, ktoré tvorí s nazbieraných dát. Reporty môžu obsahovať záťaže konkrétnych častí prostredia za určité časové obdobie. Takisto vie zobraziť trendy do budúcna na základe historických údajov. Má veľa preddefinovaných reportov a dajú sa robiť aj vlastné, sú tam napríklad aj reporty ktoré ukážu či sú virtuálne servery správne nadimenzované – či majú dostatok prostriedkov alebo naopak, či ich nemajú pridelené zbytočne veľa. Okrem iného je to ideálny nástroj pre argumentáciu s manažmentom firmy. Používa webové rozhranie a tak k nemu môže mať prístup každý kto potrebuje, bez nutnosti niečo inštalovať.

Veeam ONE Monitor

Veeam ONE Business View – slúži na sledovanie záťaže na základe business kategórií. Ak napríklad potrebujete rozrátať náklady na jednotlivé oddelenia podľa využívania infraštruktúry, toto je ideálny nástroj. Používa webové rozhranie a tak k nemu môže mat prístup každý kto potrebuje, bez nutnosti niečo inštalovať.

Administrátor ocení tieto nástroje nielen počas bežnej prevádzky na sledovanie aktuálneho stavu ale veľkú výhodu prinesú pri riešení problémov a pri plánovaní infraštruktúry do budúcna.

Link na produkt: http://www.veeam.com/vmware-esx-management-one-solution.html

Porovnanie bezplatnej a platenej verzie: www.veeam.com/veeam_one_free_6_0_en_ds.pdf

Slovenský popis produktu: Datasheet – VeeamOne – Slovak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.