Licencovanie Microsoft Windows serverov vo virtuálnom prostredí

Často sa stretávam s otázkami na licencovanie produktov Microsoft serverov a tak som sa rozhodol o niektorých sporných otázkach napísať.

Nebudem tu rozoberať licencovanie všetkých produktov Microsoftu ani všetkých serverových produktov ale sústredím sa na tie, ktoré sa používajú najčastejšie:

  • Windows Server 2008 R2 Standard
  • Windows Server 2008 R2 Enterprise
  • Windows Server 2008 R2 Datacenter

O tejto tematike sa dočítate na stránkach Microsoftu http://www.microsoft.com/licensing/about-licensing/virtualization.aspx#tab=3 kde si môžete stiahnuť dokumenty, ktoré popisujú možnosti operačných systémov pri použití virtualizácie.

Ak si teda nejakú licenciu Windows servera zakúpite, musíte ju „zviazať“ s nejakým fyzickým serverom. Jeden s rozdielov vo verziách Windows servera je počet virtuálnych serverov, ktoré môžete na takomto fyzickom serveri spustiť.

Ak si zakúpite Windows Server 2008 R2 Standard a použijete virtualizačnú platformu Hyper-V, tak môžete spustiť jednu inštanciu operačného systému pre beh Hyper-V a jednu inštanciu vo virtuálnom prostredí. Ak použijete inú virtualizačnú platformu, napríklad VMware, tak môžete spustiť len jednu inštanciu vo virtuálnom prostredí.

Ak si zakúpite Windows Server 2008 R2 Enterprise a použijete virtualizačnú platformu Hyper-V, tak môžete spustiť jednu inštanciu operačného systému pre beh Hyper-V a štyri inštancie vo virtuálnom prostredí. Ak použijete inú virtualizačnú platformu, napríklad VMware, tak môžete spustiť štyri inštancie vo virtuálnom prostredí.

Ak si zakúpite Windows Server 2008 R2 Datacenter a použijete virtualizačnú platformu Hyper-V, tak môžete spustiť jednu inštanciu operačného systému pre beh Hyper-V a neobmedzené množstvo inštancií vo virtuálnom prostredí. Ak použijete inú virtualizačnú platformu, napríklad VMware, tak môžete spustiť neobmedzené množstvo inštancií vo virtuálnom prostredí.

Ak si teda zakúpte Windows Server 2008 R2 Datacenter, aké operačné systémy môžete spúšťať? Podľa dokumentácie to môže byť Datacenter, Enterprise alebo aj Standard. V dokumentácii sa píše:

Windows Server 2008 Datacenter: When Windows Server 2008 Datacenter is licensed for every physical processor in a server, the server may run the server software in the physical OSE and an unlimited number of virtual OSEs on the licensed server. You may run instances of Windows Server 2008 Standard or Windows Server 2008 Enterprise in place of any Windows Server 2008 Datacenter in any of the OSEs on the licensed server. Unlike with Standard and Enterprise, with Windows Server 2008 Datacenter, the instance of the server software running in the physical OSE may be used to run any software or application you have licensed. Because Windows Server 2008 Datacenter permits an unlimited number of simultaneous running instances on a licensed server, you have the flexibility to run instances of Windows Server in virtual OSEs without having to track the number of instances running or worry about being under-licensed.

Ďalšia vec je, akú verziu operačného systému môžem spustiť. O tejto téme sa píše na stránkach Microsoftu napríklad tu: http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/downgrade-rights.aspx alebo tu: http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/pages/downgrade_rights.aspx
Ak si teda zakúpite verziu Windows Server 2008 R2, máte právo na downgrade na Windows Server 2008 a na Windows Server 2003 R2. Ak máte vlastné inštalačné médiá a kľúče, môžete ich použiť, ak ich nemáte, môžete si ich na príslušných stránkach objednať.

Uvidíme, aké novinky v licencovaní prinesie nová verzia Windows Servera.

2 thoughts on “Licencovanie Microsoft Windows serverov vo virtuálnom prostredí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.