Záloha konfigurácie VMware ESXi

Zálohovanie je dôležitá, aj keď často zanedbávaná súčasť IT. Zálohovať treba nielen dáta ale aj konfigurácie. V tomto článku popíšem postup zálohovania konfigurácie VMware ESXi.

Záloha by sa mala vykonať po inštalácii a následne po každej zmene konfigurácie alebo upgrade. Podľa dokumentácie VMware sa odporúča použiť tzv. vSphere Command-Line Interface. Jednoduchý postup sa nachádza v manuáli k aktuálnej verzii 4.1 v kapitole Backing Up Configuration Information with vicfg-cfgbackup. Skripty sa dajú spúšťať s klienta, čo môže byt Windows alebo aj Linux, ja odporúčam použiť VMware vMA.  Voľne preložím postup z manuálu:

Pre zálohovanie konfigurácie hosta pomocou vMA sa používa príkaz vicfg-cfgbackup. Pri zálohovaní môže vMA bežať na hoste, ktorý zálohuje, alebo aj na inom hoste. Pri obnove so zálohy to tak nie je, keďže host ktorý ideme obnovovať musí byť v maintenance móde, takže všetky VM na ňom musia byť vypnuté. Napríklad ak máme dva ESXi 4.1 hosty (host1 a host2) a vMA je na oboch hostoch, postup bude nasledujúci:

  • Pre zálohovanie konfigurácie oboch hostov (host1 or host2) použite príkaz vicfg-cfgbackup z oboch vMA – aj z host1 aj z host2. Použite prepínač –server s parametrom mena servera, ktorý budete zálohovať.
  • Pre obnovu konfigurácie host1 použite príkaz vicfg-cfgbackup z vMA, ktorý pobeží na host2 a použite parameter –server host1
  • Pre obnovu konfigurácie host2 použite príkaz vicfg-cfgbackup z vMA, ktorý pobeží na host1 a použite parameter –server host2

Takže ak chcete zazálohovať server s menom esxi01 do adresáru temp do súboru s menom esxi01bck zadajte takýto príkaz:

vicfg-cfgbackup --server esxi01 -s /tmp/esxi01bck

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.